X
تبلیغات
صفحه اول تماس با ما RSS قالب وبلاگ
کیف چرم
charmsara چهارشنبه ۲۴ آبان ۱۳۹۶
چرم از زمانهای دیر باز , کالای اساسی بشمار می‌آمده است . پیش از آنکه انسان بتواند با استفاده از برگها و الیاف گیاهی , پارچه ببافد , چرم , نقش با اهمیت در پوشش تن برای آدم داشته است . چرم , بافتی ارگانیک است که ساختار سه بعدی ویژه‌ای داراست . افزون بر عایق بودن در قبال گرما و برق , در قبال هوا و آب هم مقاوم است . در عین درحال حاضر , بخار آب را از خویش عبور میدهد و انعطاف‌پذیری قابل توجهی داراست . 

بعد از نزاع جهانی دوم و تجاری شدن ایجاد انبوه پلی وینیل کلرید ( PVC ) , نایلون , و پلی‌استر , پلی اورتان و پلیمرهای دیگر , کم کم تحت عنوان جایگزین چرم در ساخت کفش , جامه , کیف و مبلمان به بازار آمد . 
چرم مراکشی 
این گونه چرم با محکم‌ترین گونه های چرم‌ها برابری می کند . در عین هم اکنون , دوچندان قابل انعطاف و نرم است . در زمانهای قبل چرم مراکشی را با دوختن پوست‌ها , دباغی دباغی می‌کردند . در آن روش , پوست را به صورت مشک , کشکول یا این که بطری در میاورند . سیس آن را با یه خرده سماق لبریز می‌کردند و در ظرف‌های پرشده از به عبارتی محلول شناور می‌ساختند . آن‌گاه توسط تیغه‌های چوبی در اکنون چرخیدن , به روی پوست ضربه‌هایی وارد میشد و به ساخت چرم امداد میکرد . 

از این دسته چرم بیشتر برای صحافی کتابها استفاده میشد . امروزه این چرم‌ها برای تهیه و تنظیم کالاهای چرمی دقیق مثل کیف‌های زنانه , کیف‌های دستی و جیبی مردانه استفاده میشود . 
چرم اسپانیایی 
این مدل چرم , در واقع نوعی چرم مراکشی است . امروزه این دسته چرمها را از پوست اسب باکیفیت مرغوب به روش پوست پیرایی گیاهی ساخت می‌نمایند . این گونه چرم‌ها را از سوی لش پرداخت می‌نمایند . چرم ساخت شده زیاد سفت و همینطور ضد آب است . از این چرم , در ساخت کفش‌های مردانه مرغوب استفاده میشود . 

تصویر 
چرم روسی 
همانگونه که از اسم این گونه چرم بر میاید , اولین دفعه در روسیه تهیه و تنظیم شده‌است . کار پوست پیرایی با استفاده از پوست درختهای بید و غان انجام می شد . این جور چرم با بوی خوشایندی که داشت , شناخته می شد که به بوی خوش روغن درخت غان وابسته است . امروزه ایجاد اینگونه چرم , دیگر منحصربه‌فرد مرزوبوم روسیه نیست و در بخش اعظمی از کشورها با استفاده از مواد پوست پیرایی گیاهی , ساخت می گردد . از این گونه چرم برای صحافی کتاب , ساخت کیف بغلی , چمدان و خرقه استفاده می گردد . 
چرمهای حاصل از پرنده ها , ماهی‌ها , خزندگان و گونه های پستانداران 
بطور کلی , بیشتر چرم ما یحتاج , از پوست حیوانهایی مثل گاو , گوسفند , بز و خوک بدست می آید . این حیوانها را بیشتر به خاطر گوشت آن‌ها رشد می دهند . در واقع پوست آنان , یک فراورده فرعی به حساب میآید . ولی حیواناتی نیز میباشند که فقط به خاطر استفاده از پوستشان شکار میگردند . اعم از این حیوان ها می‌توان به مار , مارمولک , سوسمار و کروکودیل اشاره نمود . 
پوست مار و مارمولک 
این گونه پوست , فراوان نازک و در عین هم اکنون سفت است . هنگامی که پوست پیرایی می گردد , ترک نمیخورد و آبرفتگی و کشیدگی پیدا نمیکند و تداوم و استحکام متعددی داراست . پوست مارمولکها , گرانتر از پوست مارها است . از یک مارمولک می‌‌توان حدود 30 سانتیمتر مربع پوست بدست آورد . 
پوست کروکودیلها و سوسمارها 
این حیوان‌ها , ‌ پوست زیبایی دارا‌هستند و از روی نقش‌های بزرگ به راحتی میتوانند تشخیص داده شوند . این پوستها , به اندازه‌ای آوازه دارا‌هستند که برای ساخت تقلبی آنان با پرس‌های فولادی , نقش‌های سوسمار را بر روی پوست گاو , نقش و اثبات می کنند . پوست سوسمار , بیشتر از پوست کروکودیل مورد استفاده قرار میگیرد و برای ساخت چمدانهای رتبه یک , کیفهای زنانه و کفشهای مرغوب مرتبه یک استفاده میگردد . 

تصویر 
پوست ماهی 
در بین ماهی‌ها , کوسه دارنده مناسبترین پوست برای ساخت چرم است . چرم موسوم به شاگرین ( Shagreen ) از پوست این حیوان ساخته می گردد . 
پوست پرنده ها 
پوست پرندگانی که برای استفاده از لبریز و بالشان رویش می یابند , صرفا در حالتی که به چرم تبدیل میگردند که پرنده , مرده یا این که کشته شود . مدل مضاعف عالی چرم , امروزه از پوست کانگورو والابی ( Wallaby ) تنظیم می شود . چرم درست شده از پوست این حیوانها برای رویکرد کفش بکار میرود و در مقایسه با اشکال چرم , محکمترین آنان بوده و هیچگاه ترک
ارسال نظر
نام شما :
آدرس وب سایت :
پست الکترونیک :
پیام شما :
کد امنیتی :